12 Lip 2022
Narodowy Program Chorób Układu Krążenia
Choroby układu krążenia (ChUK) stały się obciążeniem społeczeństwa polskiego, którego konsekwencją jest m.in. pogorszenie jakości życia chorego, wzrost zobowiązań finansowych, a nawet wzrost umieralności.
W odpowiedzi na obecne oraz prognozowane statystyki zachorowań powstał Narodowy Program Chorób Układu Krążenia, przypadający na lata 2022-2032.
Jest to kompleksowa narodowa strategia stanowiąca reformę polskiej kardiologii, kardiochirurgii, chirurgii naczyniowej, angiologii, neurologii oraz pokrewnych dziedzin związanych z ChUK.
Zgodnie ze statystykami 91% wszystkich zgonów w 2019 r. nastąpiło z powodu problemów zdrowotnych z grupy chorób niezakaźnych. Główną przyczyną były i nadal są ChUK oraz choroby nowotworowe.
Program służy przede wszystkim zapewnieniu dostępu do wysokiej jakości świadczeń zdrowotnych, realizowanych zgodnie z nowoczesnym i efektywnym systemem ochrony zdrowia.
Głównym celem Programu jest obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu ChUK.
Planowany budżet na realizację działań będzie wynosić nie więcej niż 24 mln zł w 2022 roku oraz 270 mln zł rocznie w latach 2023-2032.