Wersja kontrastowa:
Alt + Z
Treść strony:
Alt + X
Nawigacja strony:
Alt + C
Mapa Witryny:
Alt + V
Badanie Echokardiograficzne to bezinwazyjna i bezbolesna metoda badania serca wykorzystująca fale ultradźwiękowe. Dzięki uzyskanemu na monitorze obrazowi specjalista może ocenić budowę i pracę serca, a także dużych naczyń krwionośnych. Badanie to pozwala wykryć wady serca i dużych naczyń, uszkodzenie pozawałowe mięśnia sercowego i ocenę stopnia upośledzenia jego sprawności w przebiegu różnych chorób.
Echokardiografia nazywana jest inaczej echem serca. Wykorzystuje ultrasonografię, czyli fale ultradźwiękowe, które odbijając się od struktur wewnętrznych narządów klatki piersiowej w tym serca rejestrując jego dokładny obraz w trakcie jego pracy.
Echokardiografia jest badaniem bezinwazyjnym, bezbolesnym i całkowicie bezpiecznym również dla kobiet w ciąży. Przypomina klasyczne badanie USG. Pacjent najczęściej leży na lewym boku z ułożoną lewą ręką za głową. Lekarz na klatkę piersiową nakłada żel, a następnie przykłada głowicę aparatury do klatki piersiowej badanego. Przy mocniejszym ucisku, który lekarz stosuje w celu uzyskania lepszego obrazu serca, może wystąpić dyskomfort. Nigdy jednak nie powinien powodować on bólu. Dlatego należy pamiętać, aby wszystkie uwagi zgłaszać lekarzowi. Czasami zdarza się, że specjalista poprosi o zmianę pozycji, która także ma pozwolić na dokładniejsze przeprowadzenie badania.
Podczas echokardiografii możliwa jest również rejestracja elektryczna praca serca. Echo serca najczęściej trwa około 30 minut
specjalista kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych
specjalista kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych
specjalista kardiolog
(spec. chorób wewnętrznych, kardiolog)