EKG, czyli elektrokardiografia to podstawowe badanie serca, z którym najczęściej spotykają się pacjenci. Przedstawia ono w formie graficznej zapis elektrycznej pracy serca na taśmie termo czułego papieru.
Dla kardiologów jest to niezbędny diagnostyczny element w codziennej pracy służący w rozpoznawaniu chorób serca jak i monitorowaniu skuteczności ich leczenia. Elektrokardiografia stanowi pierwszy krok w drodze do odnalezienia przyczyn problemów zdrowotnych pacjenta, jak i stanowi również ważny element okresowych badań profilaktycznych.
Na czym polega i w jaki sposób przeprowadzane jest badanie EKG?
Elektrokardiografia polega na elektrycznym zapisie pracy serca. Jest on dostarczany dzięki elektrodom, które umieszczane są na ciele pacjenta (klatce piersiowej, nadgarstkach i kostkach). Badanie trwa około minuty i jest przeprowadzane w pozycji leżącej. W tym czasie nie należy rozluźnić się i zrelaksować w bezruchu. Dzięki temu eliminowane są zakłócenia, które wpływają na czytelność zapisu. Z elektrod podłączonych do pacjenta spływają elektryczne impulsy z serca przez kable do urządzenia EKG. Pacjent tego nie odczuwa, a całe badanie jest bezinwazyjne i zupełnie bezbolesne. Finalnie, powstaje graficzny zapis elektrycznej pracy serca, czyli tak zwany elektrokardiogram.