Wersja kontrastowa:
Alt + Z
Treść strony:
Alt + X
Nawigacja strony:
Alt + C
Mapa Witryny:
Alt + V
Próba wysiłkowa, czyli EKG wysiłkowe, polega na sprawdzeniu jak zachowuje się serce podczas wzmożonej aktywności fizycznej odpowiedniej dla wieku i ogólnej sprawności danego pacjenta. Badanie przeprowadzane jest pod bezpośrednim nadzorem specjalisty po wstępnie przeprowadzonej kwalifikacji przez kardiologia.
Próba wysiłkowa trwa od kilku do kilkunastu minut. Przeprowadzana jest na bieżni lub ergometrze rowerowym. Podczas testu wysiłkowego pacjent ma podłączone do ciała elektrody, które tak jak przy badaniu EKG, zapisują elektryczną pracę serca.
Próba wysiłkowa polega na stopniowym zwiększaniu prędkości taśmy po której idzie pacjent na bieżni i kąta jej nachylenia, aż do osiągnięcia wskazanego tętna lub do czasu zgłoszenia przez pacjenta objawów takich jak duszność czy ból w klatce piersiowej lub innych dolegliwości które uniemożliwiają mu kontynuowanie marszu. Podczas badania lekarz stale monitoruje jego przebieg i parametry pacjenta (ciśnienie tętnicze i tętno) . Pacjent może również sam poprosić o zakończenie próby wysiłkowej jeżeli nie czuje się na siłach aby ją kontynuować.
Przed badaniem nie należy spożywać alkoholu, kawy, mocnej herbaty ani też palić papierosów. Jeśli lekarz tak zdecyduje, trzeba również odstawić wskazane leki, jeżeli lekarz nie zaleci inaczej należy przyjąć wszystkie dotychczas stosowane leki. Badanie przeprowadzane jest w ruchu, dlatego też należy wziąć ze sobą wygodne, najlepiej sportowe buty oraz niekrępujący, dwuczęściowy strój (np. spodnie dresowe ). W celu prawidłowego podłączenia elektrod mężczyźni powinni ogolić klatkę piersiową. Badanie przeprowadzane jest bez bielizny z odsłoniętą klatką piersiową.
W przypadku próby wysiłkowej istnieją przeciwwskazania, które eliminują pacjenta do przeprowadzenia tego badania. Należą do nich między innymi:
specjalista kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych
specjalista kardiolog, specjalista chorób wewnętrznych
specjalista kardiolog
(spec. chorób wewnętrznych, kardiolog)